sobota, 2 lutego 2013

Na dwóch kontynentach

I znowu nie będzie chronologicznie... Co więcej, zanim konkretnie przejdziemy do Birmy, będzie o innym, dawniej odwiedzonym miejscu. Cofamy się więc dokładnie o  2 lata...Zrobiliśmy sobie spontaniczny prezent. Korzystając z krótkiej promocji lotniczej, znajdujemy jedyny około-weekendowy termin, na który dostępne są 2 bilety. Kupujemy. Za jakiś czas dopiero orientujemy się, że jedną z rocznic obchodzić będziemy nad Bosforem. Ładnie wyszło.
Wracamy do Turcji po 10 latach, będziemy mogli „dokończyć” trasę, która wtedy ominęła Stambuł.
Już kilka dni po zakupie biletu pierwszy szok: ja rozumiem, że nie udajemy się na gorące Południe, ale żeby w styczniu/lutym średnia temperatura powietrza wynosiła około 5 stopni?! To zimowy tytuł książki Orhana Pamuka nie jest tylko metaforą…? ;-) Cóż, powiedziało się A, trzeba powiedzieć i B, lecimy!Od pierwszej chwili nie opuszcza nas uczucie, że jesteśmy w jakiejś europejskiej metropolii. I to raczej zachodnio- niż wschodnio. Oczywiście, na każdym kroku można kupić kebaby, oczywiście, meczetów bez liku i słychać nawoływania muezinów, jednak to tylko drobiazgi, które wcale nie burzą ogólnego wrażenia „europejskości”. Również i wnętrza tamtejszych świątyń, pięknie i kolorowo zdobionych, są znacznie bardziej tolerancyjne dla nas, „niewiernych”. Do każdego meczetu można wejść, często nawet widuje się turystki z odkrytymi głowami, którym nikt nie zwraca na to uwagi. Na ulicach znaczna część mieszkanek nosi „europejskie” stroje, w kawiarniach kobiety również nie należą do rzadkich gości, a na ławeczkach nad brzegiem wody niejednokrotnie widać przytulające się zakochane pary. No i ceny, także zdecydowanie „europejskie”.
I tłumy turystów, mimo iż jesteśmy zdecydowanie poza sezonem.
Nieco inny klimat panuje w mniej turystycznej części, nazwanej przez nas roboczo „Stambulskim Zabłociem”. Dzielice Fener i Balat, obecnie sukcesywnie restaurowane za środki z Unii Europejskiej, zamieszkałe w przeszłości przez Żydów i Greków, noszą jeszcze na sobie ślady dawnych mieszkańców. Na starych kamienicach można jeszcze znaleźć starogreckie napisy, a oprócz meczetów znajdujemy także cerkwie i kościoły. Zupełnie inaczej spaceruje się po tych jakże mniej uczęszczanych obszarach…W poszukiwaniu Orientu udajemy się na azjatycki brzeg. Pogoda nie nastraja na romantyczne przejażdżki statkiem po Bosforze, więc tylko szybciutko przepływamy na najbliższy przystanek. Nic z tego, Stambuł to obecnie bardzo europejskie miasto. Paradoksalnie, na drugim brzegu wita nas McDonald. Może trzeba było jednak zawitać tutaj te 10 lat wcześniej…Oczywiście „zaliczamy” miejsca, które w Stambule trzeba zobaczyć, jak przepiękna Hagia Sophia, monumentalny Błękitny Meczet czy okryta aurą tajemniczości Cysterna Bazylikowa, kupujemy przyprawy na Egipskim, a słodycze na Wielkim Bazarze, popijając turecką herbatę. Pomimo zimna i padającego ostatniego dnia śniegu, spacerujemy wzdłuż wybrzeża Morza Marmara i Złotego Rogu, przechodzimy przez Most Galata i zjadamy obiad na targu rybnym. Pałac Topkapi zostawiamy sobie na raz następny – trzeba mieć przecież jakiś pretekst, by wrócić. Koniecznie wtedy, gdy ściąganie butów przed wejściem do meczetów nie będzie grozić przeziębieniem.
Klimat „Azji” poczuliśmy dopiero na remontowanym wtedy dworcu centralnym w Warszawie. „Kebab Bosfor” dopełnił całości…Mimo, że w Stambule byliśmy - póki co - tylko raz i to zaledwie na kilka dni, miasto to plasuje się bardzo wysoko na naszej liście ulubionych miejsc. Już żałujemy, że nie skorzystaliśmy z niedawnej "Szalonej Środy", by móc znowu poczuć jego atmosferę.
...i uzupełnić zapasy przypraw, bo trudno dorównać tym, kupionym na tamtejszych bazarach :)
/powyższy tekst jest nieco zmienioną formą artykułu, który ukazał się w lokalnym "Lamelli" w marcu 2011 r./

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz